Min frø skattekiste bugner efterhånden, og selvom jeg ikke længere har en egentlig (køkken-)have, så er jeg på ingen måde holdt op med at samle frø. Jeg kan simpelthen ikke lade være. Derfor fandt jeg på at lave en frø jule, – eller pakkekalender til mine venner hernede på Møn til jul sidste år. De er der jo i massevis derude i den vilde natur, i haver, i ens (og naboens) blomsterkrukker. Ligesom når man sanker er der regler for hvor man må samle frø, og dem skal man selvfølgelig overholde – min erfaring siger mig, at hvis man spørger pænt så får man et ja. Og så er der planter der står på offentlige og private steder, som har så alt rigeligt med frø som f eks stokroser, som man nemt kan nappe et par frø fra uden at nogen bliver vrede på én. Planter der danne frø er jo skabt til at smide dem for at blive til flere, og nogle steder står de steder hvor de er invasive og på den måde har jeg konkluderet at man er med til at gøre naturen en tjeneste.
Måske har du selv en del frø i din samling? Eller du kan samle hos venner og bekendte? Man kan også deltage i frø pop up´s flere steder i landet. Desuden er der her i foråret salg af frø i massevis i supermarkeder og byggemarkeder samt på planteskoler.
Mon ikke en hver haveejer ville sætte pris på sådan en pakkekalender ?
Udover arbejdet med at samle frø og skrive hvilke der er i på frøposerne, så er der ikke meget fikumdik ved at lave sådan en frø kalender her. Jeg gjorde mig mange tanker om hvordan de skulle ophænges, men synes det var lidt anmasende med en pakkekalender der tog meget plads, når nu de skulle gives væk. Derfor endte de i en kagedåse, hvori jeg satte elefantsnot i låget sådan at de eksempelvis kunne hænge de små pakker på en dørkarm eller lignende. På billedet herover og herunder kan du se hvordan modtagerne satte frø julekalenderen op hjemme hos dem.
Du kan jo evt tematisere frø kalenderen, og give køkkenhave-ejeren én udelukkende med frø til spiselige planter eller én med frø til snitblomster til vedkommende der elsker at binde blomsterbuketter ?
I de to frø pakkekalendre jeg lavede, fik modtagerne en masse forskellige frø til deres have. Begge har en lille køkkenhave og de vil gerne tiltrække langt flere bier – faktisk har den ene egne bistader og derfor var der en masse bi-venlige blomsterfrø i. Jeg synes også mine venner skal have langt flere blomster i deres haver, fordi jeg ved de elsker blomster, så dem kom der også en del af i kalenderne.
Du skal bruge:
Frø
24 frøposer, du kan evt lave dem selv, søg på nettet efter DIY frøposer. Eller du kan købe dig til dem – jeg købte mine på Etsy
Gavepapir, hvis du som jeg vil pakke dem ind.
Nummer skilte af en slags, jeg fandt dem i Tiger.
Evt en kagedåse til at lægge dem i, eller hvad du nu finder på at lægge dem i eller hænge dem på.
_ _ _ _ _
Skriv uden på frøposerne hvilke frø der er i, også gerne årstal da frø kan blive for gamle. For hyggens skyld kan du også skrive hvor frøene er fra.
Pak dem ind og sæt numre på.
Læg pakkerne i dåsen eller hæng dem som du har hittet på.
Er du kyndig ud i at så frø og vil du gerne dele din viden om hvor planten vil trives, hvad den kan bruges til, om den tåler skygge osv, så kan du jo vælge at skrive det på frøposerne også.
_ _ _ _ _
HUSK at du også kan samle frø fra grøntsager som f eks tomater og chili, fra bær og mange mange andre. Søg på nettet for mere viden. På den måde kan du jo starte en samling allerede nu, sådan at du har op til 24 forskellige frø til en pakkekalender til jul.
Som bonus får man en masse gode oplevelser i naturen.
God fornøjelse.
Genialt som jeg skrev til dig på instagram.
Virkelig en fed julekalender. Så fed altså.
Etsy har jeg tit tænkt at handle på men har ikke
været sikker på det var ok.
Men det kan jeg så forstå jeg sagtens kan gå amok i……
Skøn dag
Charlotte
Tak skal du have, Charlotte. Forrige år gav jeg frøposer i julegave, og så fik jeg idéen til en hel pakkekalender. Ville jo elske at få sådan en selv og dem der fik dem blev også temmelig glade.
Det er faktisk første gang jeg handler der, og fragten var ret langsom, men det beror jo nok på hvem man køber hos der. Og så var det det eneste sted jeg kunne finde neutrale frøposer. Der er så mange skønne sager på Etsy, så jeg handler der uden tvivl igen !
Hav en dejlig aften,
Hilsen Nada